Czy wiesz, że?

Na planie wystawy BODY WORLDS rozgrywa się jedna z akcji filmu o przygodach znanego wszystkim agenta Jamesa Bonda – „Casino Royale”!

 

Ekspozycja odwiedziła już ponad 50 mln zwiedzających! A wśród nich światowej klasy gwiazdy, takie jak: Tina Turner, Michael McDonald, Demi Moore, Jennifer Aniston, Dustin Hoffman, Nicole Kidman, czy Jean-Paul Gaultier!

 

Wystawa BODY WORLDS jest oparta na założeniach programu donacji ciał – poprzez specjalne oświadczenie, darczyńcy przekazują po śmierci swoje ciała na wystawę w celach edukacyjnych. Już ponad 19 000 osób oddało swoje ciało do Instytutu Plastynacji!

 

Jedną z odmian plastynacji jest plastynacja płatów, tzw. plastynacja przekrojowa. Proces ten polega na tym, że ciało zostaje zamrożone, a następnie pocięte na plastry o grubości 2-8 mm!

 

Produkcja plastynatu pełnej ludzkiej postawy wymaga ok. 1500 godzin pracy!

 

Największy plastynat na świecie ma wymiary 6 x 3,5 metra! Pomysł zrodził się po śmierci Samby – dorosłej słonicy, która zmarła w ZOO na niewydolność serca i krążenia.

 

Regularne ćwiczenia fizyczne, takie jak gra w piłkę, taniec czy chociażby chodzenie, redukują wiele rozpoznanych czynników ryzyka powodujących choroby sercowo – naczyniowe.

 

Im więcej korzystamy z naszych mięśni, tym silniejsi się stajemy, natomiast mięśnie, które nie są wystarczająco wykorzystywane, zanikają.

 

Gdyby do najmniejszych naczyń krwionośnych, tzn. naczyń włosowatych, wprowadzono barwione tworzywo sztuczne, sieć byłaby tak gęsta, że nic nie byłoby przez nią widać!

 

Płynne i rytmiczne ruchy robaczkowe żołądka i mięśni przewodu pokarmowego powodują przesuwanie się pokarmu. Ruchy robaczkowe są podświadome, wywoływane jedzeniem a nawet jego zapachem lub w razie potrzeby, lekami.

 

W dymie papierosowym występuje ponad 4 tysiące szkodliwych substancji oraz około 40 substancji, które powodują raka! Wśród nich dominują aceton, czyli rozpuszczalnik oraz nikotyna, która działa szkodliwie na serce – podwyższa ciśnienie, powoduje arytmię serca oraz obkurcza ściany naczyń wieńcowych.

 

Chociaż oddychamy ponad 20 000 razy dziennie, przez większość czasu nie jesteśmy tego świadomi. Oddychanie jest zazwyczaj automatyczne i kontrolowane podświadomie przez ośrodek oddechowy znajdujący się u podstawy mózgu.

 

Ćwiczenia fizyczne zwiększają wydolność płuc, dzięki czemu z każdym oddechem dostarczamy ciału więcej tlenu. Ludzie o przeciętnym poziomie sprawności fizycznej wdychają od około 6 do 7 litrów powietrza na minutę. Zawodowi sportowcy – 10.

 

Sieć tętnic, żył i naczyń włosowatych jest niesamowicie gęsta. U dorosłej osoby sieć ta ma długość ponad 96 500 km. Gdyby połączyć wszystkie naczynia krwionośne, można by ponad dwukrotnie opleść dookoła ziemię!

 

Komunikacja między pomiędzy poszczególnymi częściami ciała, polega na przesyłaniu słabych sygnałów elektrycznych emitowanych przez komórki nerwowe. Sygnały te przemieszczają się z prędkością do 400 km/h!

 

Męska menopauza jest znana również pod nazwą andropauza. Do głównych objawów należą zmniejszenie zarostu, spadek siły i zainteresowania seksem.

 

Starzejemy się dlatego, że komórki nie są w stanie dzielić i odnawiać się w nieskończoność. Chromosomy skracają się z każdym podziałem komórkowym do momentu, w którym śmierć komórki staje się nieunikniona. Z wiekiem pogarszają się również procesy samonaprawcze w organizmie.

 

Ważną rolę w procesie starzenia odgrywają wolne rodniki. Te niezwykle agresywne cząsteczki tlenowe powstają w ciele, jako produkty uboczne metabolizmu i powodują „rdzewienie” organizmu od wewnątrz. Zakres zmian zachodzących z wiekiem różni się znacząco od osoby. Można ten proces spowolnić stosując zdrową dietę, prowadząc aktywny tryb życia, pracując nad sprawnością umysłową i dbając o zdrowie.

 

Gdy następuje zatrzymanie krążenia i serce nie jest już w stanie dostarczyć do organizmu krwi z życiodajnym tlenem, komórki wszystkich organów umierają. Na przykład śmierć komórek mózgu to kwestia zaledwie kilku minut. Wiele osób zawdzięcza życie komuś, kto był w stanie rozpoznać moment ustania krążenia i odpowiednio zareagować.

 

Szkielet dorosłego człowieka waży tylko od około 7 do 9 kilogramów, ale jest mocniejszy niż żelbeton.

 

Przewód pokarmowy to kanał, którego długość wynosi około siedmiu metrów! Najpierw pożywienie jest wstępnie rozdrabniane w jamie ustnej. Następnie przemieszcza się wzdłuż przełyku, trafiając do żołądka. Stopniowo przedostaje się do dwunastnicy, gdzie zostaje poddane działaniu soków trawiennych z wątroby i trzustki.

 

W ciągu dnia serce kurczy się ok. 100 tyś. razy i przepompowuje ponad 7 tyś. litrów krwi!

 

Stres w pierwszych dniach życia (np. oddzielenie od matki) odciska piętno na sercu noworodków, wpływając na zdolność pompowania bogatej w tlen krwi, co może zwiększać ryzyko wystąpienia chorób sercowo – naczyniowych. Warto dodać, że z powodu chorób sercowo – naczyniowych umiera aż ok. 91 tyś. Polek i 82 tyś. Polaków rocznie!

 

Otyłość zwiększa ryzyko przewlekłych chorób serca takich jak cukrzyca, nadciśnienie, zapalenie stawów, udar i niektóre typy raka. Otyłość ma ogromny wpływ na długość życia. Naukowcy odkryli, że młodzi otyli mężczyźni żyją 13 lat poniżej średniej statystycznej, a bardzo otyłe kobiety tracą 8 lat życia!