Najczęściej zadawane pytania
O czym jest wystawa BODY WORLDS - VITAL?

BODY WORLDS – VITAL celebruje potencjał ludzkiego ciała i ciała w ruchu poprzez estetyczną prezentację jego nieskazitelnej formy i złożonych funkcji . Wystawa prezentująca autentyczne ludzkie ciała i fascynujące instalacje multimedialne, prezentuje ludzki organizm w zdrowiu,  cierpieniu i w chorobie. Porównuje zdrowe ciała z ciałami, które uległy różnorodnym chorobom i schorzeniom. Proces plastynacji to unikatowy proces konserwacji opracowany przez dr. Gunthera von Hagens w 1977 roku, podczas jego pracy jako anatom na Uniwersytecie w Heidelbergu.

Cykl wystaw BODY WORLDS został zainagurowany w Japonii w 1995 roku. Ekspozycje odwiedziło już ponad 50 milionów osób w ponad 100 miastach Azji, Europy i Ameryki, uznając je za najbardziej unikatowy cykl wystaw na świecie.

Co można zobaczyć na wystawie BODY WORLDS?

Każda wystawa BODY WORLDS zawiera ponad 150 prawdziwych anatomicznych modeli ludzkich organów, w tym około 20 plastynatów całego ciała, układy narządów w zdrowiu i chorobie oraz ich przejrzyste przekroje. Wystawa pozwala na kompleksowy wgląd w anatomię i fizjologię organizmu ludzkiego. Dzięki spektakularnym plastynatom możemy poznać wygląd ciała pod skórą. Oprócz funkcji narządów, odwiedzający mają okazję w przystępny sposób zobaczyć popularne schorzenia na przykładzie porównania chorych i zdrowych organów. Ekspozycja pokazuje również jak długoterminowe nałogi, takie jak palenie papierosów oraz spożywanie alkoholu wpływają na funkcjonowanie całego organizmu.

Jaki jest główny cel wystawy?

Najważniejszym założeniem wystawy BODY WORLDS jest nauczanie w dziedzinie funkcjonowania ludzkiego ciała, pokazując wpływ stylu życia na stan naszego zdrowia, wzbudzając tym samym zainteresowanie nauką anatomii i fizjologią.

Dlaczego powinienem obejrzeć wystawę BODY WORLDS?

Wystawa przeznaczona jest dla widzów w każdym wieku. Na każdym etapie życia warto dowiedzieć się, co tak naprawdę czyni nas ludźmi, jak funkcjonuje nasz organizm. Fascynujące eksponaty zachwycą widzów, bez względu na wiek. Dodatkowo dzieci do 6 roku życia mają wstęp za darmo.

Gdzie do tej pory była prezentowana wystawa BODY WORLDS?

BODY WORLDS to zbiór ośmiu wystaw, które obejrzało ponad 50 milionów widzów na całym świecie. Wystawy zostały zaprezentowane w Azji, Europie i Ameryce. Planowane są również kolejne wystawy z cyklu BODY WORLDS. Zapraszamy na oficjalną stronę internetową, gdzie można znaleźć listę wszystkich przeszłych i przyszłych miejsc wystawowych.

Jakie idee ważne dla społeczeństwa prezentuje wystawa BODY WORLDS?

Jesteśmy przekonani, iż zgłębienie wiedzy na temat ludzkiego ciała, skłoni widzów do dokonywania lepszych wyborów dotyczących zdrowia oraz stylu życia. Nie mamy wątpliwości, że wystawa zainspiruje odwiedzających, do poszerzenia wiedzy z dziedziny nauk biologicznych. Wiedza o tym, jak wygląda i jak działa ludzkie ciało, to podstawowe informacje, które powinny być dostępne dla wszystkich.

Jaka jest różnica między plastynatem a sztucznym modelem?

Korzystanie z autentycznych wzorców anatomicznych umożliwia wnikliwą analizę i badanie choroby, fizjologii i anatomii, nieporównywalną z wiedzą z podręczników lub zdjęć. Ponadto wystawa pozwala odwiedzającym zrozumieć, iż każdy organizm ma swoje unikalne cechy, nawet wewnątrz. Doświadczenia w innych miastach wyraźnie pokazały, że odwiedzający wystawę wykazują większe zainteresowanie autentycznymi eksponatami ludzkich ciał, niż sztucznymi modelami.

Co to jest plastynacja?

Plastynacja jest unikalnym procesem opracowanym przez dr. Gunthera von Hagens w 1977 roku w celu zachowania ludzkich ciał do edukacji medycznej. Pierwszy etap polega na zastąpieniu płynów ustrojowych i rozpuszczalnych tłuszczy, płynami z tworzyw sztucznych. Następnie ciało umieszczane jest w komorze próżniowej, co pozwala na wniknięcie tworzywa sztucznego aż do najmniejszej komórki. Trzecim etapem jest nadanie odpowiedniego kształtu. Finalnym momentem w procesie plastynacji jest utwardzenie ciała przy pomocy gazu, ciepła lub światła, w zależności od użytego tworzywa sztucznego. Dzięki procesowi plastynacji możemy pokazać od wewnątrz, jak nasze ciało (od wewnątrz) reaguje na ruchy w życiu codziennym jak i np. podczas zajęć sportowych. Więcej informacji na temat plastynacji :

Skąd pochodzą ciała, z których wykonane są eksponaty? Czy wiemy kim byli dawcy ciał i jaka była przyczyna ich śmierci?

Wystawy BODY WORLDS istnieją dzięki hojności dawców ciał. Osoby te zdecydowały się dobrowolnie podpisać specjalne oświadczenia decydując, że po śmierci ich ciała mogą być wykorzystywane do celów edukacyjnych na wystawie. Tożsamość i przyczyny śmierci darczyńców nie są ujawniane. Wystawa koncentruje się na naturze ludzkiego ciała, a nie na dostarczaniu informacji osobistych.

Co decyduje o wyglądzie plastynata?

Wszystkie plastynaty zostały starannie przemyślane, aby jak najlepiej służyć celom edukacyjnym i ilustrować różne cechy anatomiczne. Przykładem jest sportowiec przedstawiający zastosowanie systemów mięśni podczas uprawiania sportu. Plastynaty przybierają różne pozy, wyróżniając konkretne cechy anatomiczne, jednocześnie pozwalając odwiedzającym porównać plastynat do własnego ciała.

Czy będzie możliwość dotknięcia któregoś z plastynatów?

Będzie możliwość bardzo bliskiego podejścia do plastynatów, jednak pod żadnym pozorem nie wolno ich dotykać.

Czy ta wystawa jest odpowiednia dla dzieci?

Ponad 45 milionów osób, w tym małe dzieci, odwiedziły wystawy BODY WORLDS na całym świecie. Jeśli rozważasz przyprowadzenie dziecka lub grupy szkolnej, zapraszamy na naszą stronę internetową w celu zapoznania się ze szczegółami o edukacyjnej formie wystawy.

Czy na tej wystawie zostały uwzględnione pytania natury etycznej?

Przed premierą BODY WORLDS w Ameryce Północnej, komisja złożona z teologów, etyków, ludzi wybitnie wykształconych z kręgów akademickich i medycznych, stworzyła konstruktywną oraz niezależną ocenę etyczną. “Ocena etyczna dotycząca organów ludzkich na wystawie BODY WORLDS” utworzona w Kalifornijskim Centrum Nauki z Los Angeles, dostępna jest na oficjalnej stronie internetowej:

Jakie materiały edukacyjne są zapewniane?

Zachęcamy nauczycieli do dokładnego zapoznania zarówno swoich uczniów jak i ich dorosłych opiekunów ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi BODY WORLDS. Materiały dla pedagogów udostępniane są na życzenie oraz poprzez naszą stronę internetową.

Jak długo można pozostać na terenie wystawy?

W czasie godzin otwarcia na terenie wystawy nie ma limitu czasowego. Zwiedzanie wystawy zajmuje od 1 do 2 godzin. Czas ten może się różnić w zależności od indywidualnych potrzeb odwiedzającego. Sprawdzony bilet nie upoważnia jednak do ponownego wejścia. Powrót na teren wystawy po jej opuszczeniu jest niemożliwy.

Czy można robić zdjęcia lub filmować ekspozycję?

Tak, można.

Czy na terenie wystawy BODY WORLDS dozwolone jest jedzenie i picie?

Jedzenie i picie jest niedozwolone na terenie wystawy BODY WORLDS. Celem jest ochrona eksponatów muzealnych jak i plastynatów BODY WORLDS.

Czy będzie na wystawie przewodnik, który pomoże odpowiedzieć na pytania z dziedziny anatomii?

Obsługa wystawy z pewnością odpowie na większość Państwa pytań. Istnieje także możliwość wykupienia usługi przewodnika, którymi są głównie studenci kierunków medycznych.