Technika plastynacji

Podobnie jak wiele rewolucyjnych metod, plastynacja jest koncepcją mało skomplikowaną. Celem plastynacji jest stworzenie modelu anatomicznego w celach edukacyjnych i szkoleniowych. To proces polegający na zatrzymaniu procesu rozkładu ciała oraz zachowania jego kształtu i koloru.

1. Utrwalanie i preparacja anatomiczna

Pierwszy etap procesu polega na zatrzymaniu rozkładu poprzez

wprowadzenie do ciała formaliny przez tętnice. Formalina zabija wszystkie bakterie i chemicznie zatrzymuje rozkład tkanek. Za pomocą narzędzi do preparowania (pinceta, skalpel oraz nożyczki) usuwa się skórę, tkankę tłuszczową i łączną, aby odsłonić poszczególne struktury anatomiczne.

Plastynacja składa się z dwóch procesów wymiany (punkt 2 i 3).

2. Odwodnienie i odtłuszczenie

Najpierw usuwa się wodę i tłuszcze rozpuszczalne poprzez umieszczenie

ciała w rozpuszczalniku (np. w acetonie).

3. Impregnacja próżniowa

Drugi proces wymiany jest kluczowym etapem w procesie plastynacji. Aceton zostaje wymieniony na podlegające reakcjom chemicznym tworzywo sztuczne, np. kauczuk silikonowy. W tym celu preparat zanurza się w roztworze
tworzywa sztucznego w komorze próżniowej. W warunkach próżni aceton zostaje wyssany z preparatu, co pozwala na wniknięcie tworzywa sztucznego w ciało aż do najmniejszej komórki.

4. Nadawanie kształtu

Po impregnacji w próżni, ciało umieszcza się w odpowiedniej pozie. Każda struktura anatomiczna jest odpowiednio układana i mocowana za pomocą specjalistycznych łączeń, igieł, zacisków i bloków z pianki.

5. Utwardzanie

W ostatnim etapie preparat jest utwardzany. W zależności od użytego
polimeru, dokonuje się tego za pomocą gazu, światła lub wysokiej temperatury. Preparowanie i plastynacja całego ciała wymaga około 1 500 godzin pracy i zazwyczaj trwa około roku.

 Plastynacja płatów (plastynacja przekrojowa)

Plastynacja przekrojowa to specjalny rodzaj plastynacji. Ciało zostaje zamrożone, a następnie pocięte na plastry o grubości 2-8 mm. W miejsce silikonu do impregnacji stosuje się żywice poliestrowe lub epoksydowe.